Panel používateľa

Kto bol samurai?

Pridané: 24.03.2013 00:00:00 Počet zobrazení: 4234

24 Marec 2013

Kto bol samurai? Zbrane - krátky prehľad.

 Samuraj bol stredoveký japonský bojovník, známý predovšetkým svojou oddanosťou. Boli to bojovníci slúžiaci cisárovi, alebo jednoducho svojmu pánovi. V boji využívali vždy všetky protivníkove slabiny a útočili na citlivé, hlavne zbrojou nechránené miesta na tele (krk, podpažie, zákolenie, prípadne žalúdok).

katana set

Ako to bolo s nosením meča? Najstarší a najbežnejší spôsob sa nazýval Tsurumaki Gatame No Shio To. Ten predpisuje pre katanu horizontálnu polohu - ostrím hore. Malo to svoj účel. Pri tasení meča mohol samuraj ihneď viesť úder na protivníka. Krátky meč wakizaši bol umiestnený za opaskom ostrím dolu. Pri boji s dlhým mečom katanou, boli stanovené veľmi prísne predpisy. Týmto mečom bolo možné útočiť iba na hlavu protivníka, na jeho boky zápästia a nohy pod kolenom. Zásah na inom mieste protivníkovho tela bol nečestný. Úkon vytasenia meča sa nazýval nukicuke. Po zasiahnutí protivníka nechal samuraj v zvislej polohe odkvapkať krv z čepele. Toto sa nazýva čiburi. Potom meč utrie a skryje do pošvy (saya). Tento úkon sa nazýva noto.

Pre samuraja bola vždy najdôležitejšia česť a jeho meč. Katana bola pre samuraja najposvätnejšia vec na svete a bola to časť jeho duše. Napríklad v boji bolo pre neho najhoršie nezomrieť a padnúť do zajatia. V takom prípade by samuraj vždy radšej požiadal väzniteľa, aby si mohol vziať život tradičným seppuku (známejšie je označenie harakiri).

KATANA - dokonalá, nebezpečná, majúca vlastnú dušu i filozofiu. To sú prívlastky, tvoriace obraz o zbrani, ktorá snáď ako jediná na svete prerástla svoj pôvodný účel zabíjať nepriateľa. Stala sa symbolom, relikviou, stelesnením ducha Bushido. Je to najčastejšie sa vyskytujúci typ japonského meča a budí najväčšiu pozornosť znalcov a zberateľov. Dĺžka čepele katany je vždy viac ako 60 cm, priemerná dĺžka sa pohybuje okolo 70 cm.

WAKIZASHI - krátky meč, ktorého dĺžka sa pohybuje v rozmedzí 30 - 60 cm.Bol nosený samurajmi ako druhý meč alebo ľuďmi, ktorým síce bolo povolené nosiť meč ale len do dvoch šaku dĺžky (1 šaku = 30,3 cm).

TANTO - čepeľ vždy kratšia ako 1 šaku (30,3cm). Bol nosený samurajmi ako prídavná zbraň. Ďalej ho používali obchodníci a ženy ako  zbraň obrannú.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info