26
Január
2013

Katany z prekladanej ocele - pôvod a výroba

Pridal: Pridané: 26.01.2013 23:26:00 Počet zobrazení: 17965

Japonské tradičné kováčstvo je nesmierne náročné umenie zhotovovania tradičných japonských chladných zbraní (nihonto) , vrátane katany, wakizashi, tanto, yari, nagini, nagamaki, tachi, uchigatany, nodachi, ódachi, kodachi, a ya (šípka).

Ostrie chladných zbraní bolo často kované s rôznymi profilmi, rôznej hrúbky a rôzneho typu výbrusu. Napríklad wakizashi alebo tanto neboli len zmenšeninou katany, boli často kované v Hira-zukuri alebo v iných formách, ktoré boli veľmi vzácne pri katanách.
Vďalšom texte sa budeme zaoberať výrobou japonských mečov , katán z prekladanej ocele tak, ako nám toto tajomstvo zanechali japonskí kováčski majstri minulých vekov.

Späť na príspevok Nový komentár

Komentáre

Tamahagane

Dá sa kúpiť katana vyrobená z ocele tamahagane, teda originálna. Respektíve dá sa sprostredkovať katana s číny vyrobená starou metódou a nie zberatelský kus, určená na použitie v reále ? Vďaka
Odpoveď 17.01.2017 00:26:31

Re:Tamahagane

Áno , dá sa sprostredkovať kúpa katany z tamahagane oceli. Otázka je čo si predstavujete pod pojmom ,, použitie v reále". Katany boli,, vymyslené" za účelom zasiahnutie mäkkých častí súpera a na jeho usmrtenie. Akákoľvek katana to dokáže, pokiaľ viete ako na to. Dnešné ocele, napríklad pružinová oceľ sú často húževnatejšie ako tamahagane oceľ. Pod ,, zberateľským kusom" sa často skrývajú katany, ktoré sú plne funkčné, majiteľ ich však nepoužije, maximálne pri tréningu suburi, či pri tameshigiri. Takže pojmy zberateľský kus a použitie v reále si môžu byť niekedy vzdialené aj veľmi blízke.
Odpoveď 17.01.2017 21:14:04

Vďaka za tento sup...

Vďaka za tento super článok! Naozaj. Presne tieto info som hľadal, a tu sú všetky pekne na jednom mieste. Ešte raz ďakujem. :-) Teraz musím niekde zohnať nákovu a vyhňu... :-)
Odpoveď 27.11.2013 16:51:17

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info