Panel používateľa

Sprievodca starostlivosti o japonský meč – 1.časť

Pridané: 02.04.2011 00:10:00 Počet zobrazení: 3369

02 Apríl 2011

Zásady bezpečného zaobchádzania s japonským mečom, vyberanie a vkladanie meča do pošvy....
 

Podľa tradície, japonský meč bol najvýznamnejší poklad japonského ľudu. Nebol to len nástroj smrti ale tiež forma umenia . Vlastníctvo a vystavovanie meča je symbolom prepojenia prítomnosti a minulosti a istým vyjadrením vzťahu k predkom. S mečom sa musí zaobchádzať s najvyššou opatrnosťou, aby nedošlo k poraneniu. Rovnako je tiež potrebné dodržiavať isté opatrenia na jeho ochranu pred poškriabaním a hrdzou.
I. Bezpečná manipulácia s mečom:
(1) Všetky meče, či už uchovávané v hladkej drevenej pošve (shirasaya) alebo voľne (koshirae), mali by byť uchovávané v plátených púzdrach. Do púzdra sa vkladá meč v pošve hlavou pošvy napred aby nedošlo k vysunutiu meča a náhodnému poraneniu.
(2) Pri manipulácii s mečom ho prenášajte v pravej ruke tak, aby rukoväť (tsuka) smerovala nahor a ostrie čepele smerom dole.
(3) Pri prenášaní meča sa vždy uistite, že rukoväť(tsuka) nie je nikdy nižšie ako pošva(saya). Zabránite tak náhodnému vykĺznutiu meča z pošvy
(4)Ak má meč vydanú registračnú kartu, mala by byť buď priviazaná na pošvu alebo prišitá na plátené púzdro. (Majiteľ meča v Japonsku má zákonnú povinnosť mať meč a jeho registračný preukaz spolu. ") [Poznámka: Toto nemusí platiť v iných krajinách]

II. Ako vyberať katanu z pošvy a zasúvať ju späť
(1) Pri vyberaní meča z pošvy uchopte ľavou rukou pošvu a pravou rukou zhora rukoväť meča. Ostrie musí smerovať smerom hore, nikdy nie dole alebo do strán.
Prstenec(habaki) pri koreni meča(pri ochrannom golieri /tsuba/) je vyrábaný tak, aby tesne priliehal k otvoru pošvy, Začnite vyťahovať meč veľmi starostlivo, pomaly a len pokiaľ sa habaki nevysunie. Pri náhlom silnom ťahu môžete nielen poškodiť otvor pošvy, ale tiež to môže mať za následok nekontrolovateľné vytiahnutie meča vedúce k zraneniu. Vyťahujte meč úplne von z pošvy veľmi pomaly. Držte ostrie stále smerom nahor, nikdy nie smerom dolu alebo do strán.
(2) Ak je meč vkladaný späť do pošvy, musíte znovu pošvu držať ľavou rukou a rukoväť pravou rukou, ako pri vyberaní von. Špička ostria sa jemne oprie o otvor pošvy. Opäť platí, že držíte ostrie stále smerom hore, posúvajte meč pozdĺž spodného okraja do pošvy, pričom opierate tupú stranu meča o spodný okraj otvoru pošvy. Nakoniec jemne dotlačte prstenec (habaki) do pošvy pre zaistenie meča proti náhodnému uvoľneniu.

Vždy pamätejte, že ostrie smeruje hore.
 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info