Sprievodca starostlivosti o japonský meč – 1.časť

Pridané: 02.04.2011 00:10:00 Počet zobrazení: 2710

02 Apríl 2011

Zásady bezpečného zaobchádzania s japonským mečom, vyberanie a vkladanie meča do pošvy....
 

Podľa tradície, japonský meč bol najvýznamnejší poklad japonského ľudu. Nebol to len nástroj smrti ale tiež forma umenia . Vlastníctvo a vystavovanie meča je symbolom prepojenia prítomnosti a minulosti a istým vyjadrením vzťahu k predkom. S mečom sa musí zaobchádzať s najvyššou opatrnosťou, aby nedošlo k poraneniu. Rovnako je tiež potrebné dodržiavať isté opatrenia na jeho ochranu pred poškriabaním a hrdzou.
I. Bezpečná manipulácia s mečom:
(1) Všetky meče, či už uchovávané v hladkej drevenej pošve (shirasaya) alebo voľne (koshirae), mali by byť uchovávané v plátených púzdrach. Do púzdra sa vkladá meč v pošve hlavou pošvy napred aby nedošlo k vysunutiu meča a náhodnému poraneniu.
(2) Pri manipulácii s mečom ho prenášajte v pravej ruke tak, aby rukoväť (tsuka) smerovala nahor a ostrie čepele smerom dole.
(3) Pri prenášaní meča sa vždy uistite, že rukoväť(tsuka) nie je nikdy nižšie ako pošva(saya). Zabránite tak náhodnému vykĺznutiu meča z pošvy
(4)Ak má meč vydanú registračnú kartu, mala by byť buď priviazaná na pošvu alebo prišitá na plátené púzdro. (Majiteľ meča v Japonsku má zákonnú povinnosť mať meč a jeho registračný preukaz spolu. ") [Poznámka: Toto nemusí platiť v iných krajinách]

II. Ako vyberať katanu z pošvy a zasúvať ju späť
(1) Pri vyberaní meča z pošvy uchopte ľavou rukou pošvu a pravou rukou zhora rukoväť meča. Ostrie musí smerovať smerom hore, nikdy nie dole alebo do strán.
Prstenec(habaki) pri koreni meča(pri ochrannom golieri /tsuba/) je vyrábaný tak, aby tesne priliehal k otvoru pošvy, Začnite vyťahovať meč veľmi starostlivo, pomaly a len pokiaľ sa habaki nevysunie. Pri náhlom silnom ťahu môžete nielen poškodiť otvor pošvy, ale tiež to môže mať za následok nekontrolovateľné vytiahnutie meča vedúce k zraneniu. Vyťahujte meč úplne von z pošvy veľmi pomaly. Držte ostrie stále smerom nahor, nikdy nie smerom dolu alebo do strán.
(2) Ak je meč vkladaný späť do pošvy, musíte znovu pošvu držať ľavou rukou a rukoväť pravou rukou, ako pri vyberaní von. Špička ostria sa jemne oprie o otvor pošvy. Opäť platí, že držíte ostrie stále smerom hore, posúvajte meč pozdĺž spodného okraja do pošvy, pričom opierate tupú stranu meča o spodný okraj otvoru pošvy. Nakoniec jemne dotlačte prstenec (habaki) do pošvy pre zaistenie meča proti náhodnému uvoľneniu.

Vždy pamätejte, že ostrie smeruje hore.
 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info