Panel používateľa

Shirasaya katana

Pridané: 24.07.2014 09:00:00 Počet zobrazení: 5089

24 Júl 2014

Shirasaya katana - mýty a skutočnosť.......

Shirasaya , doslovne "biele púzdro" je jednoduchá ochrana čepele pozostávajúca z pošvy saya a tsuky (hladká rukoväť), tradične vyrobená z dreva nurizaya (magnóliové drevo) a používané len v prípadoch, keď samurai dlhodobo neočakával použitie meča v boji. Bola to v podstate ochranná schránka na nepoužívanú čepeľ, nelakovaná, na pošve boli často informácie o čepeli. Nutnosť ochrany čepele pri predĺžených typoch koshirae potvrdzuje fakt, že čím dlhšia zbraň, tým je čepeľ náchylnejšia na poškodenie. Drevo často nebolo lakované, nakoľko lakovaná pošva zadržuje vlhkosť a čepeľ je náchylnejšia na koróziu.
Takéto ,,uskladnie" čepele znamenalo, že shirasaya katana nebola určená na boj. Chýbanie tsuby (záštita) a hladká tsuka (rukoväť) sťažujú použitie zbrane v reálnom boji. Obľubené bolo však použitie meča shikomi-zue "meč – palica", kde práve schopnosť obyčajnej ,,palice" ukrývať smrteľnú zbraň bola v boji výhodou. Preslávenou sa stala shirasaya katana (pardón shikomi-zue katana) cez svojho majstra Zatoichi, ktorý jej ovládanie v boji doviedol do dokonalosti. Shirasaya katany nechýbajú v žiadnej zbierke milovníka japonskej histórie, pretože sú jej neoddeliteľnou súčasťou.
Dnešné shirasaya katany ako aj shikomy-zue sa vyznačujú znakmi zdobenia, práve tak ako pošvy klasických katán, často sú nádherne lakované.

Shirasaya galéria

shirasaya katana

Typická shirasaya katana so sayagaki (atribúty a ohodnotenie čepele zobrazené na pošve)

shirasaya tanto

Tanto shirasaya

 

 

shirasaya wakizashi

Wakizashi shirasaya

shirasaya yari

Yari shirasaya

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info